Najlepsze wakacje dla vaty, pitty i kaphy

Najlepsze wakacje dla vaty, pitty i kaphy

W zależności od tego, jakim typem konstytucyjnym jesteś, potrzebujesz innej formy wypoczynku. Urlopowe zajęcia równoważące pittę czy vatę, niekoniecznie są dobre dla kaphy i odwrotnie. Sprawdź, jaki rodzaj wakacji dla siebie wybrać, by zapewnić sobie najszybszy powrót do sił i odnaleźć wewnętrzną równowagę.

Jeśli nie wiesz, czy jesteś vatą, pittą czy kaphą, wykonaj bezpłatny test.

Vata potrzebuje ciepła, stabilności i spokoju

Osoby w typie vata, mające silną skłonność do ruchliwości i lubiące odmianę, zwykle nie lubią zbyt długo siedzieć w jednym miejscu i ciągle szukają nowych doznań i przeżyć. Program obfitujący w wycieczki, rejsy, wyprawy w góry czy smakowanie lokalnych potraw w knajpach i restauracjach to coś, co w czasie urlopu lubią najbardziej. Jednak niestety nie są to zajęcia, w których odnajdą spokój i równowagę. Dla vat najlepszy będzie urlop w ciepłym, ale wilgotnym klimacie, all inclusive, w czasie którego będą raczej wylegiwać się na plaży, niż ciągle zmieniać miejsce pobytu w pogoni za nowymi wrażeniami. Dobrze zrobi im słońce, kontakt z ciepłym piaskiem i wodą, spacery na łonie natury oraz wszelkie spokojniejsze formy aktywności fizycznej. Dobrze zrobi jej również pobyt w spa lub zorganizowany wyjazd z programem zajęć jogi i medytacji.

Pittę zrównoważy chłód, sporty wodne i więcej luzu

Wakacje pitty zwykle są dobrze przemyślane, dokładnie zaplanowane, obfitujące w aktywne formy ruchu i ambitne w realizacji. Niestety takie podejście do wakacji, choć daje złudną satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu, często kończy się tym, że po powrocie do domu pitta czuje się zmęczona i chciałaby odpocząć.

Zamiast tego pitta powinna dać sobie i innym więcej luzu i spontaniczności i oddać czasem organizacyjną pałeczkę innym. Najlepiej odpocznie w nieco chłodniejszym klimacie w pobliżu wody, w której będzie mogła pływać i uprawiać sporty. Powinna jednak wystrzegać się bezpośredniej rywalizacji i skupiać się raczej na przyjemności płynącej z danej aktywności. Dobrze zrobią jej również spacery po lesie, wśród zieleni czy wycieczki rowerowe na łonie natury. Ponieważ pitta źle znosi upał i intensywne słońce w godzinach połudnowych powinna odpoczywać w cieniu i unikać w tym czasie wszelkich wysiłkowych zajęć. Wieczorem dobrze jej zrobi spacer w świetle księżyca, którego ochładzająca natura dobrze równoważy jej gorącą energię.

Kapha potrzebuje ciepła, stymulacji i ruchu

Osoby o konstytucji kapha zwykle mniej chętnie ruszają się z domu niż ma to miejsce w przypadku dwóch pozostałych dosz. Często lubią jeździć w znane im już miejsca, na których z lubością wylegują się na leżaku lub hamaku. Wolą bierny wypoczynek i raczej niechętnie decydują się na dłuższe spacery czy uprawianie sportów. Aktywność fizyczna i ruch są jednak tym, co najlepiej je równoważy. Dla nich idelany będzie aktywny urlop w górach, z obfitym programem pieszych wycieczek czy nad rzeką lub jeziorem, w kajaku. Kaphie dobrze robi wypoczynek w ciepłym, najlepiej suchym klimacie, np. nad Morzem Śródziemnym. Spośród wszystkich trzech dosz najlepiej przysłużą się jej wycieczki objazdowe z bogatym programem zwiedzania, w czasie których będą mogły poznać nowe miejsca i rozbudzić w sobie ciekawość.

Udostępnij

Dodaj komentarz