Jak zrobić ubtan? Ajurwedyjskie receptury na promienną skórę

Ubtan to składający się z kilku sproszkowanych składników preparat do oczyszczania i odżywiania skóry twarzy i całego ciała. Pierwsze wzmianki o ubtanach znajdziemy już w starożytnych księgach wedyjskich, w których opisywano ich upiększająco-oczyszczająco-ochronne działanie. Tradycyjne receptury ubtanów są stosowane zresztą do dziś i to nie tylko przez słynące z pięknej cery Hinduski. Wraz ze wzrostem popularności ajurwedy i jogi w krajach Zachodu dobroczynnymi właściwościami ubtanów na skórę mogą cieszyć się również ich mieszkańcy.

Receptury ubtanów można dowolnie dopasowywać do typu skóry oraz problemów skórnych. Skład proszków bazuje zawsze na komponentach roślinnych posiadających naturalne właściwości odżywcze, gojące i ochronne. Poza tym nie zakłócają one naturalnej równowagi hydrolipidowej i pH skóry (szerzej o tym pisałam w tym artykule). Stanowią zatem doskonały substytut dla wysuszających i podrażniających cerę mydeł czy żeli do twarzy.

ubtan przyrządzany jest wyłącznie ze składników roślinnych

Bazę ubtanów stanowi najczęściej mąka z ciecierzycy, którą miesza się z ziołami, przyprawami, drzewem sandałowym czy płatkami kwiatów. Taka mikstura połączona z wodą czy mlekiem doskonale oczyszcza, usuwa martwe komórki naskórka, odżywia i wspomaga procesy naprawcze skóry. Po jej użyciu skóra odzyskuje cudowną gładkość, nawilżenie, miękkość i naturalny blask.

Podstawowe składniki ubtanów

Tradycyjne ajurwedyjskie proszki oczyszczające składają się z następujacych grup składników:

  • drobno zmielone roślinny strączkowe lub zboża (mąka),
  • sproszkowane zioła, kwiaty i przyprawy,
  • sproszkowane zioła zawierające saponiny czyli substancje zmydlające,
  • glinki,
  • wyciągi z ziół i kwiatów, woda, zimnotłoczone oleje roślinne, mleko, jogurt, maślanka czy śmietana.

W zależności od receptury składniki ubtanów mogą się zmieniać, ale do najczęściej używanych należą: mąka z ciecierzycy, mąka owsiana, drobno zmielone migdały, kurkuma, sproszkowana czerwona soczewica, proszek z neem czy sproszkowane nasiona kopru włoskiego. Niektórzy dodają również np. szafran czy proszek z sandałowca, który doskonale rozjaśnia cerę. Taka mikstura w połączeniu z wodą ładnie wygładza i zmiękcza skórę, usuwając z niej jednocześnie wszystkie zanieczyszczenia i obumarły naskórek.

Jak nakładać ubtan?

Ubtany stosuje się zamiast mydła. Rozetrzyj w dłoniach płaską łyżeczkę proszku z wodą lub wybranym płynem na gęstą pastę i delikatnie masuj nią skórę twarzy od wewnątrz ruchami w górę i na zewnątrz w kierunku uszu przez ok. minutę. Przy zastosowaniu na całe ciało masuj poszczególne części zaczynając od nóg w górę, przechodząc do rąk i tułowia w kierunku serca.

Przed nałożeniem ubtanu nie musisz już niczym oczyszczać skóry. Makijaż oczu możesz uprzednio zmyć wybranym, delikatnym olejem roślinnym. Doskonale rozprawi się on z tuszem, cieniem czy pudrem.

Jak stosować ubtan?

Przygotowana pasta może być stosowana na różne sposoby np.:

  • zamiast żelu pod prysznic czy mydła do oczyszczania całego ciała podczas kąpieli czy prysznica,
  • do codziennego oczyszczania skóry twarzy, zamiast żelu lub mleczka do twarzy,
  • jako piling złuszczający,
  • jako odżywcza maseczka na twarz (wówczas należy ją pozostawić na 15-20 minut),
  • do masażu ciała i twarzy, doskonale pobudza krążenie,
  • po zabiegu olejowania ciała tzw. abhyangi, doskonale rozpuszcza nadmiar tłuszczu,
  • jako szampon i odżywka 2 w 1 do włosów. Tu jednak zaleca się stosowanie specjalnych mieszanek z takich ziół jak np. shikakai, reetha, amla czy proszek z lukrecji. Dodatek miodu, aloesu lub niewielkiej ilości oleju zredukuje plątanie włosów.
substancje roślinne w ubtanach chronią i goją twoją skórę

Jak długo przechowywać proszek oczyszczający?

W szczelnie zamkniętym opakowaniu bez dostępu wilgoci ubtan powinien wytrzymać około miesiąca. Jeśli czujesz, że proszek zmienia zapach, najprawdopodobniej zaczęły się już w nim mnożyć bakterie. Taki ubtan nie nadaje się do użytku.


Przepisy

Ubtan do skóry suchej

  • 2 łyżki mąki z ciecierzycy,
  • 1 łyżka mleka w proszku,
  • 1 łyżka drobno zmielonych migdałów,
  • 1/2 łyżeczki zmielonego kopru włoskiego.

Sposób użycia:

Płaską łyżeczkę proszku wymieszaj z niewielką ilością wody oraz połową łyżeczki miodu, kilkoma kroplami oleju sezamowego lub śmietaną. Nałóż na twarz i masuj pastą delikatnie skórę przez około minutę. Spłucz letnią a następnie chłodną wodą, omijając okolice oczu. Zimna woda doskonale pobudza krążenie, ujędrnia i zamyka pory w skórze.

Mąka z ciecierzycy w połączaniu w mlekiem skutecznie oczyszcza skórę, nawilżając i odżywiając ją jednocześnie. Oba składniki mają również działanie rozjaśniające oraz redukują przebarwienia pigmentacyjne. Proszek z migdałów doskonale usuwa martwy naskórek, dostarczając skórze cennych substancji odżywczych tj. witamina E, która zmiękcza skórę i spowalnia procesy starzenia. Dodatek kopru włoskiego pomaga pozbyć się martwej warstwy naskórka, usuwa brud i sebum. Sprawdza się również w walce ze zmarszczkami i poprawia nawilżenie cery. Miód i oleje dodane do pasty dostarczają i zatrzymują wilgoć w skórze, a zawarte w tych dodatkach minerały, witaminy i enzymy zapewniają jej prawidłowe funkcjonowanie.


Ubtan do skóry normalnej i wrażliwej

  • 2 łyżki mąki owsianej (lub drobno zmielonych płatków owsianych)
  • 1 łyżka proszku z drzewa sandałowego
  • 1 łyżeczka sproszkowanej kozieradki
  • 1 łyżeczka mleka w proszku
  • 1 łyżeczka sproszkowanych płatków róży

Sposób użycia:

Płaską łyżeczkę proszku wymieszaj z niewielką ilością wody, hydrolatu kwiatowego lub jogurtu. Nałóż na twarz i masuj pastą delikatnie skórę przez około minutę. Spłucz letnią a następnie chłodną wodą, omijając okolice oczu. Zimna woda doskonale pobudza krążenie, ujędrnia i zamyka pory w skórze.

Mąka owsiana doskonale sprawdza się na skórze wrażliwej. Dobrze nawilża i zabezpiecza skórę tworząc delikatny film. Dzięki dużej zawartości cynku ma właściwości gojące i łagodzące podrażnienia. Działa przeciwzapalnie, redukuje skutki stresu oksydacyjnego. Proszek z sandałowca rozjaśnia, wyrównuje koloryt i nadaje skórze blasku. Jego ściągające właściwości pomagają zamknąć i zmniejszyć widoczność porów. Drzewo sandałowca uspokaja podrażnioną cerę a jego żywiczny zapach ma kojący wpływ na nasz system nerwowy. Nasiona kozieradki działają łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę, dobrze ją nawilżając i odżywiając. Proszek z róży likwiduje stany zapalne. Dzięki zawartości antyoksydantów pomaga zachować młody wygląd. Reguluje produkcję sebum i wygładza skórę. Dodatek sproszkowanego mleka chroni skórę przed utratą wilgoci, odżywia i delikatnie oczyszcza twarz.


Ubtan dla skóry przetłuszczającej się oraz skłonnej do trądziku

  • 2 łyżki mąki z ciecierzycy,
  • 1 łyżeczka sproszkowanych liści neem,
  • 1 łyżeczka glinki multani mitti,
  • 1 łyżeczeczka zmielonego siemienia lnianego,
  • 1/2 łyżeczki kurkumy.

Sposób użycia:

Płaską łyżeczkę proszku wymieszaj z niewielką ilością wody, hydrolatu kwiatowego, soku z cytryny lub maślanki. Jeśli chcesz dodatkowo nawilżyć skórę, dodaj trochę miodu. Nałóż na twarz i masuj pastą delikatnie skórę przez około minutę. Spłucz letnią a następnie chłodną wodą, omijając okolice oczu. Zimna woda doskonale pobudza krążenie, ujędrnia i zamyka pory w skórze.

Mąka z ciecierzycy pomaga zwalczać trądzik i redukuje jej przetłuszczanie. Dzięki zawartości cynku pomaga w gojeniu się ognisk zapalnych i łagodzi podrażnienia. Skutecznie usuwa martwy naskórek i rozjaśnia przebarwienia. Sproszkowane liście neem wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zapobiegają powstawaniu wyprysków oraz leczą zmiany trądzikowe. Glinka multani mitti (inaczej ziemia fulerska) znana jest ze swoich właściwości odtłuszczających, antyseptyczych i rozjaśniających. Pobudza podskórne krążenie krwi, nadając skórze blasku. Bogactwo minerałów dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych. Siemię lniane z kolei zawiera lignany i antyoksydanty pomagające w profilaktyce przeciwstarzeniowej. W połączeniu z wodą tworzy na skórze delikatną warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wilgoci i zmiękczającą skórę. Dodatek kurkumy wzmacnia właściwości przeciwzapalne ubtanu oraz pomaga wyrównać koloryt skóry.


Ubtan do ciała – wszystkie rodzaje skóry

  • 4 łyżki mąki z ciecierzycy,
  • 2 łyżki mąki owsianej,
  • 1 łyżka sproszkowanych migdałów,
  • 1/2 łyżki zmielonego kopru włoskiego,
  • 1 łyżeczka proszku z liści neem,
  • 1/2 łyżeczki kurkumy.

Sposób użycia:

Wymieszaj proszek z wodą, mlekiem lub hydrolatem różanym i natrzyj pastą ciało. Masuj poszczególne części zaczynając od nóg w górę, przechodząc do rąk i tułowia w kierunku serca. Tej receptury możesz używać zamiast żelu pod prysznic, spłukując go od razu po nałożeniu albo jako maski do ciała, którą pozostawisz do zaschnięcia, po czym zetrzesz, a resztki zmyjesz. Ten drugi sposób mocno oczyszcza, odświeża, nawilża i odżywia skórę. Ciało nabiera cudownej gładkości i zdrowego kolorytu. Zabieg nie podrażnia i nadaje się dla skóry wrażliwej.

Więcej receptur ubtanów znajdziecie w tym poście.


Korzyści regularnego stosowania ubtanów

Ubtan to jeden z najstarszych i najskuteczniejszych kosmetyków zapewniających zdrowie i blask twojej cerze. Jeśli nadal nie jesteś przekonana, czy ubtany to dobry wybór dla twojej skóry, przedstawię krótkie podsumownaie korzyści z jego stosowania:

  • Pozwala wydobyć naturalny blask skóry. W delikatny sposób złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu substancje aktywne pasty skuteczniej przenikają w głębsze partie skóry. Cera swobodniej oddycha, pory skóry pozostają oczyszczone z brudu, tłuszczu i martwego naskórka i mniej podatne na tworzenie krost i zaskórników. Gojące właściwości naturalnych składników wyrównują koloryt skóry, nawilżają i odżywiaja ją. Skóra dostaje dokładnie to, czego potrzebuje.
  • Dogłębnie a zarazem delikatnie oczyszcza skórę. Tradycyjne, chemiczne żele do twarzy i ciała czy mydła usuwają wprawdzie ze skóry zabrudzenia i tłuszcz, ale jednocześnie zaburzają równowagę hydrolipidową i pH skóry. W związku z czym skóra, by wyrównać szkody, zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, by szybko odbudować zniszczony płaszcz hydrolipidowy skóry. Ubtan oczyszcza skórę z brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń nie wyjaławiając jej, a wręcz przeciwnie – dostarczając składników odżywczych i ochronnych niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Usuwa przy okazji martwy naskórek, który jest przyczyną zatkanych porów i gromadzenia się zanieczyszczeń.
skóra pozbywa się co godzinę miliona martwych komórek naskórka
  • Ubtan odmładza skórę. Większość roślinnych składników proszków myjących zawiera naturalne przeciwutleniacze jak witaminy A, C czy E pomagające zahamować procesy starzenia zachodzące w skórze. Sprzyjają też utrzymaniu prawidłowego stopnia nawilżenia, przeciwdziałając powstawaniu stanów zapalnych i tworzeniu się zmarszczek.
  • Pomaga walczyć z problemem wrastających włosków. Proszki oczyszczające usuwają martwy naskórek, pomagając zapobiegać wrastaniu włosków w skórę. W niektórych źródłach spotkać się można ze stwierdzeniem, że ubtany pomagają nawet usunąć włoski z twarzy i ciała, ale raczej nie znajduje to potwierdzenia w praktyce, a na pewno nie w zadowalającym stopniu.

Moje doświadczenia

Ubtany stosuję do oczyszczania twarzy 2 razy dziennie od mniej więcej 4 miesięcy. Oto najważniejsze obserwacje:

  • moja skóra jest znacznie gładsza i bardziej miękka w dotyku, jej struktura stała się mniej chropowata na powierzchni,
  • lekko zmniejszyła się widoczność drobnych grudek i zaskórników (moja skóra ma tendecje do lekkiego przetłuszczania się, pomimo 40-tki jest skłonna do wyprysków)
  • widoczność porów uległa lekkiemu zmniejszeniu,
  • skóra jest dobrze nawilżona, po bezpośrednim zastosowaniu ubtanu nie czuję ściągnięcia, skóra nie jest tępa w dotyku, jak ma to miejsce na przykład po użyciu mydeł, czuć przyjemną miękkość i obecność warstwy ochronnej na skórze,
  • plama pigmentacyjna na moim policzku lekko pojaśniała i stała się mniej widoczna,
  • wyrównał się koloryt cery,
  • delikatnie spadła tendencja do tworzenia się wyprysków, ale niestety nie jest to radykalna zmiana,
  • wypryski szybciej się goją,
  • pojawiające się u mnie regularnie w zimie lekkie zaczerwienienie na lewym policzku znikło.

Być może na pozytywne zmiany ma wpływ również stosowanie od niedawna własnoręcznie przygotowywanych toników. Pozostałe elementy naturalnej pielęgnacji jak np. stosowanie olejów są niezmienne od kilku lat więc raczej to nie one przyczyniły się do poprawy stanu mojej cery w ostatnich miesiącach, choć oczywiście nie mogę odmówić olejom pozytywnego wpływu na moją skórę.

A jak wyglądają Wasze doświadczenia z ubtanami? Próbowałyście?

Przyznam się, że ja kiedyś zraziłam się do nich, gdy notorycznie zacierałam sobie nimi oczy. Ale przy ostatnim podejściu, po prostu bardziej uważam, by omijać okolice oczu przy nakładaniu i zmywaniu pasty. I jestem zachwycona efektami.

Udostępnij

Dodaj komentarz