Brak ci pewności siebie i siły przebicia? Masz trudności z wyrażaniem siebie? A może nie potrafisz się otworzyć i zaufać innym? Albo wręcz przeciwnie, jesteś zbyt gadatliwa i zdradzasz za dużo nawet osobom, które dopiero co poznałaś. Według jogi takie zachowania są efektem zablokowanej lub nadaktywnej energii w czakrach. W którymś momencie życia, często jeszcze w dzieciństwie na skutek stresujących dla ciebie zdarzeń, zaburzonych relacji lub wychowania doszło do zakłócenia przepływu energii powodując powstanie nierównowagi w czakrach.
Nauka o czakrach jest swoistym systemem psychologicznym jogi. Definiuje i opisuje ośrodki w ciele, w których przepływa i gromadzi się energia, wskazuje na fizyczne, psychiczne i emocjonalne symptomy równowagi lub zakłóceń jej przepływu. Określa również techniki i metody jak na przykład odpowiednie asany i medytacja, które pomagają otworzyć zablokowane czakry lub po prostu wspomagają ich prawidłowe funkcjonowanie. Silnie rozwinięte czakry definiują również główne cechy naszej osobowości. Przejdźmy zatem do szczegółów, by dowiedzieć się czym dokładnie są czakry, jak funkcjonują i za jakie sfery naszego życia i zachowania są odpowiedzialne. Przedstawię Wam też przykładowe symptomy świadczące o zablokowanej czakrze.
Co to są czakry?
Koncepcja czakr wywodzi się z tradycji hinduizmu, ale jest też obecna w buddyzmie. Zgodnie z nią, ciało człowieka składa się nie tylko z kości, mięśni, narządów czy skóry, ale także z całego spektrum powłok energetycznych składających się na tzw. ciało subtelne. Pojęcie „subtelne” w tym kontekście oznacza „to, co najbardziej delikatne, wrażliwe”.
Samo słowo „czakra” ma swoje źródło w sanskrycie i w dosłownym tłumaczeniu oznacza wirujące koło. Joga przyjmuje, że ciało człowieka składa się z 7 głównych czakr, chociaż w całym ciele jest ich znacznie więcej bo aż 114. Mają one jednak mniejsze znaczenie. Czakry stanowią ośrodki energetyczne w ciele, w których krzyżują się kanały energetyczne zwane nadi. Kanały energetyczne z kolei stanowią system, w którym porusza się prana – siła życiowa człowieka.
Centralny kanał biegnący wzdłuż osi ciała zwany suszumną stanowi trzon, na którym rozmieszczone jest 7 podstawowych czakr. U podstawy kręgosłupa znajduje się pierwsza z czakr – czakra podstawy, w okolicy miednicy – czakra sakralna, następnie nad pępkiem umieszczona jest czakra splotu słonecznego, w okolicy mostka – czakra serca, na szyi mamy czakrę gardła, na czole pomiędzy brwiami czakrę trzeciego oka a na szczycie głowy – czakrę korony.
Pierwsze trzy czakry znajdujące się w dolnej części ciała związane są z zaspokajaniem podstawowych potrzeb jak jedzenie, seks, dach nad głową czy pieniądze. Trzy najwyżej położone czakry mają bardziej duchowy charakter i są odpowiedzialne za rozwój, odnajdowanie celu i sensu życia, czy bezinteresowne oddawanie się światu. Leżąca pośrodku czakra serca ma za zadanie zrównoważenie czakr znajdujących się poniżej i powyżej, co pozwala osiągnąć harmonię w ciele, duszy i umyśle.
Każda z 7 czakr odpowiada za różne zachowania i wartości w naszym życiu, tj. poczucie bezpieczeństwa, komunikację, współczucie czy odczuwaną miłość. Regulują one również funkcjonowanie wewnętrznych narządów, systemu nerwowego, systemu hormonalnego czy zmysłów. Powiązanie ośrodków energetycznych z naszym umysłem determinuje sposób, w jaki doświadczamy rzeczywistość, nasze emocje, lęki, pragnienia i awersje. Te z kolei w powiązaniu z ciałem ujawniają się w postaci różnorodnych symptomów fizycznych.
Jeśli w danej czakrze dojdzie do zachwiania lub zablokowanie energii odbije się to negatywnie na twoim nastroju, poziomie odczuwanego stresu, a w dłuższej perspektywnie może prowadzić nawet do chorób czy depresji. Energię w czakrach zaburzyć mogą negatywne wibracje z zewnątrz, tłumione uczucia i emocje, traumatyczne przeżycia czy przyjmowanie toksyn takich jak narkotyki czy alkohol.
Opis czakr
Czakra podstawy (Muladhara)
Żywioł: ziemia Kolor czakry: czerwony Lokalizacja czakry: podstawa kręgosłupa w pobliżu kości ogonowej. Czakra podstawy reguluje funkcjonowanie systemu rozrodczego i gruczołów płciowych. Dźwięk: Lam Aby wzmoncić czakrę podstawy zaleca się śpiewanie mantry „Lam”
Za co odpowiada?
Czakra podstawy jest odpowiedzialna za poczucie ugruntowania, świadomość własnych korzeni i jest powiązana z poczuciem więzi z matką naturą. Odpowiada za poczucie bezpieczeństwa, kwestie materialne i instynkt przetrwania. Muladhara zarządza również poczuciem więzi rodzinnych i przynależności. To w niej przechowywane są doświadczenia z lat dzieciństwa takie jak na przykład to, czy twoje podstawowe potrzeby były przez rodziców i bliskich zaspokajane czy też nie. Jeśli energia w czakrze podstawy jest zakłócona, możesz odczuwać potrzebę, by ktoś się tobą opiekował, możesz cierpieć na niską samoocenę lub przejawiać zachowania autodestrukcyjne. Jeśli natomiast czakra korzeni znajduje się w równowadze, czujesz siłę i pewność siebie. Polegasz na sobie i umiesz zadbać o siebie i swoje interesy. Czujesz się bezpiecznie, jesteś spokojna i masz poczucie zakotwiczenia w rzeczywistości. Czakra podstawy pomaga dobrze radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie.
Jak objawiają się blokady w czakrze podstawy?
Blokady w czakrze podstawy mogą pojawić się w momentach zagrażających twojej egzystencji, związanych na przykład z brakiem pożywienia, środków do życia czy schronienia. Jeśli czakra podstawy jest zablokowania możesz doświadczać braku poczucia bezpieczeństwa, mieć ataki paniki lub nawracające stany niepokoju. Możesz również mieć problemy z koncentracją i mogą trapić cię uczucia niepokoju dotyczące twojego stanu zdrowia i samopoczucia. U niektórych osób rozwija się hipochondria lub nawet stany paranoidalne. Zablokowana czakra podstawy ujawnia się również w ciele, a typowymi objawami jej zaburzeń są bóle dolnej część pleców, niski poziom odczuwanej energii czy marznięcie.
Czakra sakralna (Svadhisthana)
Żywioł: woda Kolor czakry: pomarańczowy Lokalizacja: dolna część brzucha nieco poniżej pępka. Czakra sakralna jest połączona energetycznie z systemem rozrodczym oraz systemem moczowym. Dźwięk: Yam Aby wzmocnić czakrę sakralną zaleca się śpiewanie manry "Yam"
Za co odpowiada?
Czakra sakralna wpływa na funkcjonowanie organów rozrodczych i reprezentuje takie cechy jak płynność, kreatywność, płodność i wyobraźnię. Odpowiada za naszą seksualność, emocjonalność oraz poczucie własnej wartości, pomaga w nawiązywaniu kontaktów i wspiera otwartość na nowe doświadczenia. Pomaga cieszyć się życiem i doświadczać przyjemności, wpływa na to, jak kreatywnie kształtujemy nasze życia. Jeśli czakra sakralna znajduje się w nierównowadze, możesz odczuwać chwiejność emocjonalną, mieć poczucie winy lub cierpieć na brak wyrozumiałości względem siebie. Zrównoważona Svadhisthana z kolei wzmaga w tobie poczucie bycia kreatywnym, powoduje pozytywne nastawienie do świata i gotowość na zmiany – doświadczasz w życiu tzw. flow.
Jak objawiają się blokady w czakrze sakralnej?
Ośrodek ten może zostać zablokowany, gdy masz problemy z jakąś częścią twojej seksualności, gdy jesteś niezadowolona ze związku lub gdy doświadczasz trudności w doświadczaniu przyjemności z życia w bardziej ogólnym kontekście. Energia w czakrze sakralnej może zostać też zakłócona na przykład na skutek krytyki twoich zdolności twórczych, gdy zbytnio weźmiesz ją sobie do serca.
Problemy z czakrą sakralną objawiają się poczuciem znudzenia, obojętnością, apatią i brakiem inspiracji. Możesz odczuwać zmniejszony lub brak popędu seksualnego, czujesz też strach lub opór przed zmianą. Symptomy fizyczne blokady w tej czakrze mogą obejmować na przykład dyskomfort ze strony układu moczowego, wzmożone reakcje alergiczne i skłonność do uzależnień takich jak alkohol czy narkotyki, ale również hazardu, zakupoholizmu czy zaburzeń odżywiania.
Czakra splotu słonecznego (Manipura)
Żywioł: ogień
Kolor czakry: żółty Lokalizacja: górna część brzucha w rejonie żołądka, pomiędzy pępkiem i mostkiem. Czakra splotu słonecznego jest ściśle powiązana z gruczołami nadnerczy oraz systemem trawiennym.
Dźwięk: Ram Aby wzmocnić czakrę splotu słonecznego zaleca się śpiewanie manry "Ram".
Za co odpowiada?
Czakra splotu słonecznego odpowiada za poczucie pewności siebie oraz poczucie kontroli w życiu. Stanowi ośrodek siły sprawczej i mocy, silnego poczucia ego, pasji, impulsów czy gniewu. Ma kluczowe znaczenie dla naszego poczucia własnej wartości, autonomii i determinacji. Z tego względu jest również zwana czakrą siły.
Gdy znajduje się w równowadze, czujesz, że żyjesz, szanujesz siebie, nie boisz się działać i robisz to w produktywny i zdecydowany sposób. Doskonale wiesz, co masz robić i jaką drogą podążać, by osiągnąć sukces. Jesteś niezależna i masz przeświadczenie, że możesz osiągnąć wszystko jeśli tylko odpowiednio skoncentrujesz się na swoim celu. Jednocześnie działanie czakry może łatwo ulec zaburzeniu na skutek niepowodzeń, negatywnych doświadczeń społecznych, utrzymujących się emocji lub wyniesionego z dzieciństwa niskiego poczucia własnej wartości. Praca z czakrą splotu słonecznego pomoże obudzić w tobie wewnętrzną siłę i pozwoli przezwyciężyć strach przed podejmowaniem ryzyka.
Jak objawiają się blokady w czakrze splotu słonecznego?
Blokada w czakrze splotu słonecznego może powodować, że brakuje ci odwagi do działania, cierpisz na obniżone lub chwiejne poczucie własnej wartości, jesteś bierna i masz wrażenie zastoju w życiu. Jeśli blokada jest niewielka, możesz odczuwać niepewność tylko w jednej dziedzinie życia. Poważniejsza nierównowaga może objawiać się ogólnym brakiem pewności siebie. Mogą nawiedzać cię myśli, że nie jesteś wystarczająco dobra. Lub nie potrafisz wyciągnąć lekcji z negatywnych doświadczeń i wciąż powtarzasz te same błędy. Fizycznymi objawami blokad w czakrze splotu słonecznego mogą być problemy trawienne lub osłabiona pamięć.
Czakra serca (Anahata)
Żywioł: powietrze Kolor czakry: zielony Lokalizacja czakry: bezpośrednio nad sercem i gruczołem grasicy. Wpływa na funkcjonowanie grasicy i układ krążenia. Dźwięk: Yam Aby wzmocnić czakrę serca zaleca się śpiewanie manry „Yam”.
Za co odpowiada?
Czakra serca jest ośrodkiem miłości, współczucia i duchowości. Wpływa na naszą zdolność do kochania nie tylko innych ale także siebie. Łączy ciało i umysł z naszym wymiarem duchowym (3 dolne czakry odpowiedzialne za materialny wymiar naszego życia z trzema czakrami powyżej serca odpowiadającymi za potrzeby duchowe). Czakra serca odpowiedzialna jest za bezwarunkowe odczuwanie miłości i uczuć z nią związanych takich jak współczucie, przebaczenie i akceptacja. Zrównoważona czakra serca przejawia się uczuciem empatii względem innych, otwartością emocjonalną i poczuciem wewnętrznego spokoju. Jesteś w stanie odczuwać emocje w ich pełni a także rozumieć je na poziomie poznawczym.
Gdy czakra serca jest zablokowana przejawia się to skłonnością do zaborczości i zależności oraz może powodować wchodzenie w związki dysfunkcjonalne. Może także rodzić wyizolowanie podyktowane lękiem przed odrzuceniem. Odpowiednie pobudzenie anahaty pomoże wyleczyć rany z przeszłości, otwierając serce na bezwarunkową miłość będące postawą zdrowych relacji z samą sobą i innymi ludźmi.
Jak objawiają się blokady w czakrze serca?
Wszelkie negatywne doświadczenia miłosne jak zawody miłosne, śmierć bliskiej osoby, trudne przyjaźnie czy nawet okresowo doświadczana przemoc mogą zakłócić funkcjonowanie czakry serca. Zakłócenia w tej czakrze mogą przejawiać się trudnościami w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Możesz też mieć problemy z odczuwaniem współczucia i przejawiać niecierpliwość. Stajesz się nieufna i nie potrafisz się uspokoić, czujesz zawód. W sensie fizycznym zablokowana czakra serca może objawiać się wzrostem ciśnienia krwi lub osłabieniem funkcjonowania systemu odpornościowego.
Czakra gardła (Vishuddha)
Żywioł: eter Kolor czakry: niebieski Lokalizacja czakry: w gardle nad gruczołem tarczycy i krtanią. Czakra gardła wpływa bezpośrednio na pracę tarczycy i system oddechowy. Dzwięk: Ham Aby wzmocnić czakrę gardła zaleca się śpiewanie mantry „Ham”
Za co odpowiada?
Czakra gardła reprezentuje naszą zdolność komunikacji. Stanowi ośrodek dźwięku, wyrażania naszej kreatywności poprzez prezentowanie myśli bądź przez organ mowy bądź przez działalność pisarską. Czakra gardła jest też ośrodkiem przemiany i uzdrawiania. Reguluje sposób wyrażania samego siebie i wpływa na to, jak przekazujesz prawdę o sobie światu zewnętrznemu. Z czakrą gardła związane są też takie cechy jak bezpośredniość, szczerość i łatwość w wyrażaniu uczuć oraz swoich potrzeb. Jeśli czakra gardła znajduje się w stanie równowagi z łatwością wyrażasz to, co masz na myśli, jesteś dobrze rozumiana przez innych i potrafisz odnaleźć się w każdej sytuacji. Komunikujesz się z innymi w zdrowy i bezpośredni sposób, bez urażania uczuć innych.
Zablokowana Vishuddha może powodować, że masz trudności z wyrażaniem własnego zdania lub wyrażaniem siebie i odnajdywaniem prawdy o sobie. Może też powodować nadmierną gadatliwość lub brak umiejętności słuchania innych. Otwarta czakra gardła pozwala z kolei na swobodną komunikację swoich emocji w zdrowy dla siebie i innych sposób. Oznacza umiejętność słuchania innych i przyjmowanie tego, co wyrażają inni bez ich oceniania.
Jak objawiają się blokady w czakrze gardła?
Zaburzenia energii w czakrze gardła mogą wystąpić na skutek problemów w komunikacji, na przykład po ciężkiej i niezbyt pomyślnej rozmowie o pracę czy kłótni. Zablokowana czakra gardła objawia się niemożnością lub nieumiejętnością wyrażenia tego, co chcesz powiedzieć. Masz wrażenie, że słowa grzęzną ci w gardle i zmuszona jesteś trzymać pewne rzeczy w tajemnicy. Możesz też mieć przeświadczenie, że innych nie interesuje to, co myślisz i co masz do powiedzenia lub nie umiesz znaleźć odpowiednich słów na wyrażenie swoich emocji. Niewielka nierównowaga w czakrze gardła może objawiać się tylko w niektórych sytuacjach np. w pracy lub w towarzystwie niektórych ludzi. Poważniejsze blokady ujawniają się w ogólnych i nasilonych problemach w komunikacji z innymi. Zablokowana czakra gardła może dać o sobie znać również w fizycznym sensie np. poprzez bóle szyi, wrażliwość na zmiany hormonalne czy ogólny dyskomfort w rejonie gardła i szyi.
Czakra trzeciego oka (Ajna)
Żywioł: światło Kolor czakry: indygo Lokalizacja: na czole pomiędzy brwiami. Czakra trzeciego oka jest powiązana z gruczołem przysadki mózgowej i autonomicznym układem nerwowym. Dźwięk: Ksham Aby wzmocnić czakrę trzeciego oka zaleca się śpiewanie manry „ksham”.
Za co odpowiada?
Czakra trzeciego oka jest związana z postrzeganiem intuicyjnym czy tzw. szóstym zmysłem i reguluje pracą pozostałych czakr. Zrównoważona czakra trzeciego oka stanowi potężny ośrodek energii. Wpływa na twój stosunek ze wszechświatem i zdolności postrzegania szerszej całości w życiu. Gdy ajna znajduje się w stanie równowagi masz dobrą intuicję i w momentach dokonywania ważnych życiowych wyborów zawierzasz swojej wewnętrznej mądrości.
Otwarta czakra trzeciego oka pozwala dostrzegać znaki i wskazówki, jakie daje nam wszechświat. Pomaga ufać i podążać za naszą intuicją oraz planować i realizować nasze szersze, życiowe cele czy powołanie. Prawo przyciągania bazuje właśnie na umiejętnościach związanych z tą czakrą.
Zakłócenia energi w czakrze trzeciego oka objawiają się ograniczonym spojrzeniem na świat, zbytnim poleganiu na logice, możesz być też nieufna, sceptyczna i cyniczna. Praca z czakrą trzeciego oka otwiera twój umysł na widzenie szerszej całości i postrzeganiu różnych perspektyw, pomaga osiągnąć mądrość, która nie jest dostrzegalna czy słyszalna za pomocą zmysłów.
Jak objawiają się blokady w czakrze trzeciego oka?
Zaburzenia w czakrze trzeciego oka powstają na skutek powiątpiewania ważnej dla ciebie osoby w zasadność twojej życiowej misji czy powołania. Może też do nich dojść w wyniku przedkładania racjonalnego i logicznego myślenia nad intuicję. Blokady w obrębie trzeciego oka mogą objawiać się trudnościami w dostrzeganiu twojej życiowej misji czy widzenia szerszego sensu istnienia. Możesz mieć przeświadczenie, że to co robisz nie ma większego sensu i w ogóle nie jest ważne. Możesz także doświadczać trudności w podejmowaniu decyzji lub czuć się niezdolna do ich podjęcia. Niektórzy opisują to uczucie jako psychologiczny paraliż. Zablokowana czakra trzeciego oka objawia się także poprzez symptomy fizyczne tj. bezsenność, poczucie nieudolności czy problemy z uczeniem się nowych rzeczy.
Czakra korony (Sahasrara)
Żywioł: energia kosmiczna
Kolor czakry: fioletowy lub biały Lokalizacja czakry: szczyt głowy. Czakra korony jest powiązana z gruczołem szyszynki i centralnym układem nerwowym. Dźwięk: Om Aby wzmocnić czakrę korony zaleca się śpiewanie mantry „Om”
Za co odpowiada?
Czakra korony, zwana również czakrą lotosu, odpowiada za rozwój duchowy, jest ośrodkiem oświecenia, dynamicznego myślenia i energii. Pozwala kształtować i prowadzić życie jakiego pragniesz, zachowując przy tym poczucie wewnętrznego spokoju.
Czakra korony jest powiązana z poczuciem piękna i sferą duchową. Pomaga zrozumieć kim jesteś poza sferą fizyczną. Właściwie jest umiejscowiona poza ciałem i unosi się nieco nad głową. Gdy czkara jest zaburzona masz przeświadczenie, że to co przynosi szczęście znajduje się na zewnątrz ciebie, co jest przyczyną twojego cierpienia. Praca z tą czakrą pozwala poczuć wolność w każdej sferze, jednak jest procesem niezwykle subtelnym i powinna się odbywać pod okiem doświadczonego fachowca lub guru.
Zrównoważona czakra korony powoduje, że czujesz łączność z pięknem otaczającego cię świata oraz jesteś w stanie doświadczać dogłębną radość. Masz poczucie sensu w życiu. Traumatyczne przeżycia mogą jednak zaburzyć funkcjonowanie tej czakry. Możesz wówczas zwątpić w siebie i sens twojego życia.
Jak objawiają się blokady w czakrze korony?
Jeśli czakra korony jest zablokowana możesz mieć problemy z dostrzeżeniem piękna w otaczającym cię świecie. Możesz czuć się zagubiona w sensie duchowym, a nawet mieć symptomy depresji. Na początku możesz odczuwać lekki spadek ogólnego stopnia podekscytowania, obojętność i spadek motywacji. W sensie fizycznym, blokada w czakrze korony może ujawniać się problemami z koordynacją czy występowaniem chronicznych bólów głowy.
W jaki sposób można przywrócić równowagę czakr?
Według jogi energię w czakrach można zrównoważyć regularnie stosując następujące techniki:
- Praktykując asany. Generalnie ćwiczenie jogi umożliwia swobodniejszy przepływ energii w całym ciele, wywierając korzystny wpływ na wszystkie czakry. Istnieją jednak pozycje jogi dedykowane specjalnie poszczególnym czakrom. Na przykład pies z głową w górę czy pozycja wielbłąda sprzyja otwieraniu się i odblokowywaniu czakry serca, pozycja dziecka działa korzystnie na czakrę trzeciego oka.
- Praktyki kontroli oddechu zwane pranajamą usprawniają przepływ prany w całym ciele usprawniając przepływ energii w ośrodkach i kanałach energetycznych.
- Medytacja pomaga rozluźnić ciało i uspokoić umysł. Wycisza niekorzystne procesy myślowe, zakłócające przepływ prany w ciele i czakrach.
- Śpiewanie mantr dedykowanych poszczególnym czakrom.
- Afirmacje na czakrach, wizualizacje i ćwiczenie pozytywnego nastawienia pomagają się rozluźnić, zapobiegając powstawaniu napięć w ciele prowadzących do zakłóceń w przepływie energii. Odbywa się to na przykład poprzez powtarzanie w trakcie medytacji pozytywnych afirmacji „jestem bezpieczna, wszechświat mnie wspiera” wzmacniających czakrę podstawy albo „jestem kochana i ofiarowuję innym całą swoją miłość” usprawniającą funkcjonowanie czakry serca.
Zakończenie
Dajcie znać, czy udało Wam się zdefiniować dominujące u was czakry oraz te, które nie mają się najlepiej. U mnie dosyć silna jest czakra sakralna, ale i w jej obrębie obserwuję niewielkie zakłócenia. Zaburzoną mam natomiast czakrę splotu słonecznego oraz czakrę gardła, co objawia się czasem niemożnością określenia i wyrażenia uczuć. Szczególnie mocno tłumię złość, przynajmniej w sytuacjach zawodowych, ale już wobec męża mam mniej oporów ;).