Co robić, by cieszyć się promienną skórą? Część 1

Skóra to nasz największy organ. Stanowi około 15% naszej wagi. Chroni nasz organizm przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz, utrudniając wniknięcie bakterii i drobnoustrojów, jest narządem regulującym temperaturę ciała oraz wspomagającym wydalanie toksyn. To dzięki niej i znajdującym się na jej powierzchni licznym zakończeniom nerwowym możemy odczuwać dobrodziejstwa masażu i czułego dotyku. Co zatem robić, by cieszyć się promienną skórą?

Skórze jako najbardziej zewnętrznej i widocznej części ciała poświęcamy stosunkowo najwięcej uwagi, upatrując w jej stanie główny czynnik wpływający na nasze piękno i atrakcyjność. Mocno skupiamy się na stosowaniu kremów i zewnętrznej pielęgnacji, zapominając, że źródło wszelkiego piękna zwykle kryje się głębiej, wewnątrz. Zdrowie i stan skóry idzie zawsze w parze ze zdrowiem, w jakim utrzymujemy cały nasz organizm. Jeśli wrzucamy do niego śmieci, zarówno w postaci jedzenia, używek jak i negatywnych myśli, emocji i postaw względem siebie i świata, to ucierpi na tym także na pewno nasza skóra. Skóra jest jednym z nielicznym organów, które są bezpośrednio narażone na działanie zarówno czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Należy jej się szczególna troska. Sprawdźmy, co pomaga w zachowaniu zdrowego, promiennego i młodzieńczego wyglądu skóry.

Czynniki wewnętrzne

Zdrowy organizm to zdrowa, promienna skóra

Do czynników wewnętrznych mających kluczowy wpływ na wygląd i funkcjonowanie naszej skóry ma wpływ dieta, sposób radzenia sobie ze stresem, to czy się wysypiamy, poziom natlenienia organizmu oraz to, jak organizm radzi sobie z pozbywaniem się toksyn. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia naszego organizmu. Brak wody spowoduje, że skóra szybko stanie się sucha i pomarszczona.

1. Zdrowa dieta

Pożywienie to główny element budulcowy wszystkich tkanek i narządów. Zatem to, w jaki sposób będa funkcjonować i regenerować się komórki naszej skóry zależy w głównej mierze od składu naszej diety. Na pewno nie służy jej żywność obfita w wysoko przetworzone węglowodany oraz rafinowany cukier. Ten ostatni negatywnie wpływa na procesy produkcji kolagenu i elastyny w skórze, prowadząc do szybszego pojawiania się zmarszczek. Insulina produkowana przy nadmiernym spożyciu cukru wzmaga również wytwarzanie androgenów prowadzących do powstawania trądziku. Korzystnie na naszą cerę wpływa natomiast dieta obfita w:

  • wartościowe białka pochodzące z roślin strączkowych lub mięsa;
  • witaminy i minerały oraz błonnik zawarte w owocach i warzywach. Dobry wpływ, szczególnie na produkcję kolagenu i walkę z wolnymi rodnikami ma zwłaszcza witamina C zawarta np. w porzeczkach, brokułach, pietruszce czy owocach cytrusowych;
  • kwasy omega 3 i 6, które znajdziemy w orzechach i nasionach, zimnotłoczonych olejach oraz tłystych rybach morskich;
  • żywność probiotyczną jak kiszonki, fermentowane napoje mleczne czy chleb na zakwasie.

Jeśli stosujesz zdrową, zrównoważoną dietę nie musisz przyjmować żadnych suplementów. Pamiętaj, że witaminy i minerały w tabletkach są najczęściej mocno przetworzone i niezbyt dobrze przyswajane przez organizm. Większość zawartych w nich aktywnych składników zostanie po prostu wydalona wraz z moczem, przynosząc organizmowi bardzo ograniczone korzyści. Zdecydowanie zdrowiej i efektywniej jest spożywać naturalne produkty bogate w substancje, które ewntualnie chcemy uzupełnić.

2. Wystrzeganie się używek

Wszelkie używki są dla organizmu toksyną. Nasze ciało po ich spożyciu próbuje natychmiast pozbyć się szkodliwych substancji prowadząc do uruchomienia mechanizmów kompensacyjnych, których skutki szkodzą naszemu ciału i skórze. Alkohol na przykład prowadzi do odwodnienia organizmu, przyczyniając się do wysuszenia skóry i przedwczesnego pojawienia się zmarszczek. Uruchamia także szereg procesów zapalnych, objawiających się m.in. pękaniem naczynek krwionośnych i trwale zaczerwienioną skórą. Palenie papierosów zmniejsza przepływ krwi powodując niedotlenienie komórek skóry. Sprzyja także powstawaniu wolnych rodników uszkadzających włókna kolagenowe i elastynę w skórze.

3. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów

Nawiodniona skóra to zdrowa skóra

Woda jest częścią składową wszystkich komórek naszego ciała, zapewniającą ich prawidłowe funkcjonowanie. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji nie jest możliwe bez odpowiedniego nawadniania organizmu. Pamiętaj zatem, aby regularnie przyjmować płyny. W zimnych porach roku powinny to być raczej ciepłe napoje jak woda z cytryną, imbirem czy herbatki ziołowe. W lecie można pić więcej wody mineralnej czy świeżo wyciskanych soków i jeść soczyste owoce jak truskawki, arbuzy czy pomarańcze.

Ilość napojów należy dopasować do naszych potrzeb. Każdy z nas jest inny i promowana w mediach zasada przyjmowania co najmniej 8 szklanek wody dziennie niekoniecznie przyniesie nam zdrowie. Płyny spożywamy przecież nie tylko w napojach, ale także w zupach czy owocach oraz innych pokarmach. Nadmiar płynów spowoduje, że nerki nie będą w stanie ich przetworzyć i w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia mózgu czy śpiączki. Pijmy po prostu wtedy, gdy mamy taką potrzebę. Organizm jest zawsze najlepszym doradcą.

4. Dbanie o relaks i pozytywne nastawienie do świata

Każda z nas zna to doświadczenie, kiedy po udanym urlopie wraca wypoczęta do pracy i codziennych obowiązków. Nasza skóra, nie tylko pod wpływem opalenizny, promienieje wówczas innym blaskiem. Rysy twarzy łagodnieją, skóra wygładza się. To właśnie najlepszy przykład, jak na naszą cerę wpływa odpoczynek i pozbawiony stresów tryb życia.

Stres negatywnie odbija się na wyglądzie skóry

Stres wywołuje szereg reakcji hormonalnych w organizmie. I tak uwalniający się pod wpływem sytuacji stresowych kortyzol uwalnia cząsteczki zapalne zwane cytokinami, które uszkadzają m.in. odpowiadający za jędrność skóry kolagen. Stres aktywuje także tworzenie wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia organizmu, w tym skóry. Dlatego koniecznie staraj się znaleźć czas na odpoczynek w ciągu dnia, nie przepracowuj się i nie martw rzeczami, na które nie masz wpływu. Ćwicz w sobie odporność na trudności i pozytywne nastawienie do siebie i świata. Odpuść czasem. Po wskazówki jak radzić sobie ze stresem i uspokoić myśli odsyłam też do postu: jak się zrelaksować?

5. Dotlenianie organizmu

Bez powietrza nie ma życia. Także komórki skóry szybko obumarłyby bez tlenu. Dostarczane wraz z krwią cząsteczki powietrza przyspieszają metabolizm komórek skóry, sprawiając, że są one w stanie szybciej się regenerować. Skóra intensywniej wówczas zastępuje obumarłe komórki nowymi, zdrowymi, co ma wpływ na jej promienny wygląd. Dobrze natleniona skóra wygląda też na lepiej nawilżoną, jest jaśniejsza i bardziej zwarta, rzadziej pojawiają się na niej wypryski czy inne stany zapalne. Dlatego dbaj o to, by codziennie, choć prze pół godziny, przebywać na świeżym powietrzu.

Dotlenianie organizmu korzystnie wpływa na komórki skóry

Rzuć palenie, unikaj alkoholu i regularnie się ruszaj. W zasadzie każdy ruch jest dobry, bo pobudza krążenie. Często wietrz pomieszczenia. Świetnie działają też głębokie wdechy i wydechy oraz wszelkie ćwiczenia oddechowe np. pranajama. Te ostatnie mają tę przewagę, że pozwalają pozbyć się z płuc nie tylko płytko zalegających, zużytych pokładów powietrza. Dzięki nim natlenione zostają także dolne partie płuc, w których zużyte powietrze zwykle stagnuje i płucom trudniej je wymienić.

6. Wspomaganie usuwania toksyn

Nasz organizm codziennie musi zmagać się ze szkodliwymi substancjami dostarczanymi wraz z pożywieniem, zanieczyszczonym powietrzem czy wdychanymi i wchłanianymi przez skórę chemikaliami. Toksyny, zanim zostaną zneutralizowane przez organizm krążą w naszym krwiobiegu, docierając między innymi do skóry, zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest to, czym zasilamy organizm, czy świadomie narażamy go na dodatkowy stres w postaci np. papierosów, leków i alkoholu, ale także to, czy pomagamy organizmowi w pozbyciu się toksyn. Warto wykształcić w sobie zdrowe nawyki pomagające naszemu ciału oczyścić się. Należą do nich:

  • Ruch. Sport pobudza krążenie krwi lepiej dotleniając wszystkie jego komórki. Dodatkowo wspomaga metabolizm i wydalanie toksyn z organizmu wraz z potem czy wydychanym podczas ćwiczeń powietrzem.
  • Post, stosowany raz na jakiś czas. Pozwala odpocząć naszemu układowi trawiennemu i sprzyja sprawniejszemu oczyszczaniu się jelit z zalegających złogów i toksyn. Energia, która normalnie zostałaby zużyta w procesie trawienia i wchłaniania, może zostać wykorzystana do naprawy i wzmocnienia wszystkich układów organizmu. Istnieją badania, nagrodzone zresztą Nagrodą Nobla potwierdzające, że odpowiednio przeprowadzony post powoduje pozbycie się z organizmu komórek chorych i słabych (w tym nawet komórek nowotworowych), ustępując tym samym miejsca nowym, zdrowym i odpornym komórkom. Tyczy się to całego organizmu, w tym skóry.
  • Nawadnianie organizmu. By sprawnie usuwać wszelkie produkty przemiany materii i toksyny nerki potrzebują wody. Przy jej niedoborze nerki po prostu nie będą w stanie spełnić swojego zadania.
  • Wspomaganie procesów pocenia np. poprzez wizytę w saunie lub intensywny wysiłek fizyczny.
  • Usprawnianie wydolności oddechowej poprzez ruch lub ćwiczenia pranajamy. Organizm pozbywa się toksyn również wraz z wydychanym powietrzem. Ruchy klatki piersiowej i przepony usprawniają przepływ limfy i usprawniają pracę organów położonych w jamie brzusznej.
  • Masaż. Pobudza krążenie krwi oraz przepływ limfy odpowiedzialnej za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych drobnoustrojów.

7. Czynniki hormonalne

Na wygląd naszej skóry mają wpływ również czynniki hormonalne. Androgeny na przykład powodują zwiększoną produkuję sebum w skórze, powodując jej szybsze przetłuszczanie się oraz powstawanie zmian trądzikowych. Estrogeny z kolei korzystnie wpływają na produkcję kolagenu, powodując, że jest ona zwarta, dobrze nawilżona, lepiej broni się przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz oraz szybciej się goi. W okresie menopauzy, gdy dochodzi do gwałtownego spadku produkcji estrogenów, skóra traci upragnioną jędrność i coraz liczniej pojawiają się na niej zmarszczki. Jest to naturalny proces i tym zmianom trudno przeciwdziałać.

Na wygląd skóry niekorzystny wpływ ma również stres i wydzielany wówczas kortyzol, który aktywuje stany zapalne w skórze. O ile na naturalne wahania w poziomie hormonów płciowych nie mamy większego wpływu to możemy wpływać na poziom wydzielanych hormonów stresu do których zaliczamy kortyzol. Dbajmy codziennie o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki relaksu, myślmy pozytywnie, trenujmy w sobie odporność na stres, pielęgnujmy serdeczne kontakty z innymi, ruszajmy się i stosujmy techniki relaksacyjne jak np. medytacja czy techniki oddechowe. Wypoczęte i zrelaksowane ciało i skóra szybciej i skuteczniej się regenerują.

8. Odpowiednia ilość snu

Sen to najlepszy kosmetyk

Nieprzespana noc ma zwykle urodowe konsekwencje w postaci cieni pod oczami, opuchniętych powiek czy bladej, ziemistej i zmęczonej skóry. Zmęczenie po nieprzespanej nocy odbija się również negatywnie na poziomie twojej energii i ogólnym postrzeganiu swojej atrakcyjności. Dbaj o to, by regularnie dobrze się wysypiać. Wystarczająca ilość snu to taka, że budzisz się rano wypoczęta. Uznaje się, że jest to od 6-9 godzin snu dziennie.

W nocy aktywują się wszystkie procesy regeneracyjne organizmu. Krew w skórze zaczyna szybciej krążyć, przyczyniając się do odbudowy kolagenu, zniszczonej na przykład ekspozycją na słońce lub zanieczyszczeniami powietrza.

Poza tym naucz się spać na wznak. Jest to pozycja najzdrowsza nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla naszej cery. Spanie na brzuchu spowoduje, że cera może się w niepotrzebnie naciągać, co będzie skutkować szybszą utratą elastyczności. Zabrudzenia i bakterie gromadzące się z czasem na poduszce mogą powodować powstawanie wyprysków.

Zakończenie

Wiemy już, jak zapewnić promienny wygląd skóry od środka. W kolejnym poście opowiem, jak dbać o nią od zewnątrz.

Udostępnij

Dodaj komentarz