Ajurwedyjska pielęgnacja skóry w 3 krokach

Zgodziłabyś się, gdyby zaproponowano ci zjedzenie posiłku złożonego z alkoholu cetylowego, glikolu propylenowego, wersenianu dwusodowego i żółtego barwnika? Miliony ludzi na świecie spożywa regularnie te składniki wraz z wcieranymi codziennie w skórę kremami i balsamami do ciała. Pomimo, że zdecydowana większość składników pokarmowych dostaje się do naszego organizmu przez usta, to nie można zapominać, że skóra – nasz największy organ – również chłonie to, co na nią nakładamy. Więcej na ten temat pisałam tu. W przeciwieństwie do żywności, która dostaje się do naszego organizmu przez układ pokarmowy, kremy i balsamy wnikają bezpośrednio do naszego układu krwionośnego. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest to, co nakładamy na skórę. Traktuj produkty pielęgnacyjne nie jak kosmetyki, ale jak pokarm. Jeśli danego produktu nie możesz zjeść, nie nakładaj go na swoją skórę. Ta zasada jest pierwszą i najważniejszą regułą ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry.

Co to jest ajurweda?

Ajurwerdyjska pielęgnacja skóry opiera się na naturalnych składnikach.

Medycyna ajurwedyjska powstała ok. 5000 lat temu w starożytnych Indiach i jest z powodzeniem stosowana i wykładana do dziś na uniwersytetach medycznych w Indiach. Jej skuteczność jest poparta tysiącletnią praktyką. Zakłada, że u każdego z nas dominuje pewna kombinacja 5 pierwiastków-żywiołów: wody, powietrza, ognia, ziemi i eteru (przestrzeni). Te określone kombinacje wpływają na to jak wyglądamy, jaki mamy temperament i do jakich chorób mamy naturalne skłonności. Ajurweda rozróżnia 3 podstawowe typy (tzw. dosze): wata, pitta i kapha. Typ wata z jej skłonnością do wysuszenia charakteryzuje się skórą suchą, pitta, u której dominuje pierwiastek ognia, ma z reguły skórę wrażliwą i alergiczną, natomiast kapha ma skłonności do gromadzenia wody i jej skóra jest tłusta. W przypadku zaburzenia dosz może jednak dochodzić do występowania nietypowych dla danej doszy cech, jak np.w moim przypadku. Mam naturę waty, ale skóra na mojej twarzy ma skłonność do przetłuszczania i występowania trądziku. Jednocześnie widać już na niej pierwsze kurze łapki charakterystyczne dla waty.

Jeśli podzielimy twarz na 3 części, to problemy skórne charakterystyczne dla danej doszy będą się ujawniać w określonych jej odcinkach. Siedzibą waty jest czoło i górna część twarzy, pitta zlokalizowana jest na policzkach i w środkowej części twarzy, a problemy typowe dla kaphy występują w okolicach żuchwy i dolnej części twarzy oraz w okolicach uszu.

Ważna jest konsekwencja i regularność

Ajurweda reprezentuje holistyczne podejście do tematu zdrowia i urody. Sama pielęgnacja cery nie wystarczy, by cieszyć się jej blaskiem. Prawdziwe źródło piękna leży głębiej i obejmuje dietę dopasowaną do danego typu osobowości, masaże, ćwiczenia i ruch pozwalające pozbyć się toksyn i stresu z organizmu, medytację zapewniającą równowagę ducha oraz aromaterapię, terapię dźwiękiem czy ćwiczenia oddechowe. Większość z nas nie znajdzie pewnie czasu, by wdrożyć w życie wszystkie powyższe elementy ajurwedy. Dlatego warto stosować chociaż kilka z nich. W osiągnięciu dobrych efektów ważna jest też regularność. Jeśli nie masz możliwości wykonywania danego rytuału codziennie, przeprowadzaj go chociaż 2-3 razy w tygodniu. Możesz też skrócić go w czasie. Coś jest zawsze lepsze niż nic.

3 kroki ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry

Krok 1: Oczyszczanie cery

Celem oczyszczania jest pozbycie się nie tylko makijażu i wszelkich zanieczyszczeń, ale także usunięcie martwych komórek naskórka, bakterii oraz toksyn, które skóra nie jest w stanie samoczynnie usunąć. W przeciwieństwie do większości kosmetyków oczyszczających dostępnych w sklepach ajurwedyjskie preparaty oczyszczające nie naruszają równowagi hydro-lipidowej oraz pH w skórze. Nasza skóra zawsze będzie dążyć do normalizacji wszelkich procesów zachodzących w jej obrębie, dlatego jeśli usuniemy z niej sebum np. za pomocą mydeł, będzie ona produkować jeszcze więcej chroniącego ją tłuszczu, by skompensować powstałe straty. Sucha i wrażliwa skóra stanie się z kolei przez to jeszcze bardziej sucha i podrażniona.

Oczyszczanie cery to ważny element ajurwedyjskiej pielęgnacji.

Ajurweda zaleca natomiast używanie roślinno – ziołowych proszków tzw. ubtanów do codziennego oczyszczania i złuszczania twarzy. Zioła uwuwają brud, toksyny, zanieczyszczenia i martwy naskórek, ale nie wyciągają z niej wilgoci. Z drugiej strony działaja normalizująco, odżywczo, gojąco i są wolne od toksycznych składników.

Podstawą wszystkich ubtanów może być: mąka z ciecierzycy, fasoli mung, drobno zmielony proszek z migdałów, mąka owsiana lub jęczmienna. W zależności od typu skóry i jej potrzeb proszek uzupełnia się dodatkiem ziół i innych składników, które znajdziecie we własnej kuchni. Ubtan przechowuj w słoiczku w suchym miejscu. Jeśli przygotujesz większą niż podana poniżej ilość, pamiętaj, żeby zużyć proszek w przeciągu miesiąca i nie dopuszczać, by dostawała się do niego woda lub wilgoć.

Jeśli obawiasz się, że takie ziołowe mieszanki nie będą w stanie usunąć grubej warstwy makijażu, spróbuj najpierw zmyć podkład wacikiem z czystym olejem roślinnym dopasowanym do typu cery zmieszanym z niewielką ilością wody dla lepszego poślizgu. Nie musisz tego jednak robić bardzo dokładnie, bo proszek ziołowy spokojnie usunie resztki podkładu. Jeśli, jak ja, po oczyszczaniu twarzy lubisz zastosować kwiatowy lub ziołowy tonik, możesz jak najbardziej to zrobić. Nie jest on jednak według ajurwedy konieczny.

Uwaga! Proszki ziołowe mocno szczypią, jeśli dostana się do oczu, co może cię do nich na początku niepotrzebnie zrazić. Przy ich nakładaniu i zmywaniu omijaj okolice oczu.


Ubtan. Jak przygotować naturalny proszek oczyszczający do twarzy?

Wata – skóra sucha

Wymieszaj:

  • 1 łyżkę proszku z migdałów,
  • ½ łyżki mleka w proszku,
  • szczyptę cukru.

Płaską łyżeczkę mieszanki połączonej z niewielka ilością wody nanieś na skórę twarzy i szyi i masuj nią delikatnie skórę przez ok. minutę. Spłucz ciepłą wodą omijając okolice oczu.

Pitta – skóra normalna i wrażliwa

Wymieszaj:

  • 1 łyżkę proszku z migdałów,
  • ½ łyżki proszku ze skórki pomarańczowej,
  • ½ łyżki mleka w proszku.

Płaską łyżeczkę mieszanki połączonej z niewielką ilością wody różanej nanieś na skórę twarzy i szyi i masuj nią delikatnie skórę przez ok. minutę. Spłucz ciepłą wodą omijając okolice oczu.

Kapha – skóra tłusta

Wymieszaj:

  • 1 łyżkę mąki z ciecierzycy,
  • 1 łyżkę proszku ze skórki cytrynowej,
  • ½ łyżki mleka w proszku.

Płaską łyżeczkę mieszanki połączonej z niewielką ilością wody różanej nanieś na skórę twarzy i szyi i masuj nią delikatnie skórę przez ok. minutę. Spłucz ciepłą wodą omijając okolice oczu.


Maseczki

Aby wspomóc naturalne procesy złuszczania skóry i głębiej ją odżywić ajurweda zaleca dodatkowo stosowanie ziołowych maseczek, które należy nakładać z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. Regularne delikatne złuszczanie skóry jest ważne. Skóra pozbywa się bowiem co godzinę ok. miliona komórek martwego naskórka. Aby mogła prawidłowo funkcjonować martwa warstwa rogowa powinna być regularnie usuwana. Mocne kwasy jak np. glikolowy czy kwasy AHA są dla skóry jednak zbyt intensywne i przy ich częstym stosowaniu naskórek nie jest w stanie odnowić się w jego naturalnym, zdrowym rytmie. Zioła, kwiaty i pozostałe składniki dodawane do maseczek ajurwedyjskich zawierają naturalne substancje ścierne, enzymy i łagodne kwasy, które rozpuszczają martwy naskórek w delikatny sposób, nie zaburzając równowagi skóry.

Krok 2 i 3: Odżywianie i nawilżanie

W kulturze zachodniej po oczyszczeniu cery zwykle wklepuje się krem, który ma nawilżyć i odżywić skórę ściągniętą po użyciu mydła lub żelu do twarzy. Większość dostępnych na rynku kremów, szczególnie tych o stricto chemicznym składzie nie zrobi jednak tego dostatecznie dobrze, a na pewno nie tak dobrze jak mogłaby to zrobić natura. Wiele produktów pielęgnacyjnych jest po prostu na poziomie molekularnym zbyt gęstych, żeby przeniknąć i odżywić głębokie partie skóry. Skutkuje to tym, że substancje, które nie wniknęły głębiej pozostawiają na powierzchni skóry film, który blokuje ujście gruczołów łojowych, zapycha pory, gromadzi brud i zanieczyszczenia i da się go usunąć jedynie mocno ściągającymi preparatami, które z kolei znowu wysuszają i odwadniają cerę. Jeśli nawet taki krem przeniknie w głębsze warstwy skóry, na przykład z pomocą tzw. promotorów przenikania, to jego toksyczne oddziaływanie na organizm na pewno przewyższy jego odżywcze właściwości.

Naturalne oleje i olejki eteryczne

W ajurwedzie skórę karmi się czystymi i naturalnymi składnikami tj. olejki eteryczne czy oleje roślinne. Ich cząsteczki są na tyle małe, że są w stanie przeniknąć głębiej przez naskórek i odżywić głębsze warstwy skóry. Olejki eteryczne mają właściwości nawilżające i odmładzające, są bogate w składniki odżywcze, a ich piękny, naturalny zapach ma kojący wpływ na nasze samopoczucie. Olejki eteryczne mają również działanie antyseptyczne, sprawdzą się zatem przy zanieczyszczonej, skłonnej do wyprysków cerze.

Oleje roślinne i olejki eteryczne wnikają w głębokie warstwy skóry.

Ze względu na wysoki stopień skoncentrowania olejki eteryczne zwykle łączy się z dopasowanym do typu cery olejem roślinnym oraz wodą kwiatową lub liposomami, które dodatkowo zwiększają zdolności penetracyjne roślinnych substancji. Taka mikstura dostarcza skórze wystarczającą ilość wilgoci w związku z czym użycie kremu nawilżającego nie jest już konieczne. Jeśli jednak nie możesz się bez niego obejść, wybierz ten o naturalnym składzie lub przygotuj go sama w domu.

W praktyce sporządza się mieszankę złożoną z oleju bazowego oraz kilku kropel wybranego lub wybranych olejków eterycznych. Poniżej znajdziecie kilka prostych przepisów dopasowanych do rodzaju cery.


Jak przygotować odżywczy olej do twarzy?

Wata – skóra sucha

Zmieszaj:

  • 30 ml oleju sezamowego,
  • 10 kropli olejku eterycznego z geranium,
  • 5 kropli olejku neroli,
  • 5 kropli olejku cyrtynowego.

Przelej do ciemnej szklanej butelki z zakraplaczem.

Sposób użycia: rozetrzyj w dłoni 3 krople olejku z 6 kroplami wody, hydrolatu kwiatowego lub żelu aloesowego. Masuj skórę przez minutę lub dopóki skóra nie wchłonie oleju.

Pitta – skóra normalna i wrażliwa

Wymieszaj:

  • 30 ml oleju ze słodkich migdałów,
  • 10 kropli olejku eterycznego z róży,
  • 10 kropli olejku sandałowego.

Przelej do ciemnej szklanej butelki z zakraplaczem.

Sposób użycia: rozetrzyj w dłoni 3 krople olejku z 6 kroplami wody, hydrolatu kwiatowego lub żelu aloesowego. Masuj skórę przez minutę lub dopóki skóra nie wchłonie oleju.

Kapha – skóra tłusta

Zmieszaj:

  • 30 ml nierafinowanego oleju słonecznikowego ,
  • 10 kropli olejku lawendowego,
  • 5 kropli olejku bergamotowego,
  • 5 kropli olejku szałwiowego.

Przelej do ciemnej szklanej butelki z zakraplaczem.

Sposób użycia: rozetrzyj w dłoni 2 krople olejku z 4 kroplami wody, hydrolatu kwiatowego lub żelu aloesowego. Masuj skórę przez minutę lub dopóki skóra nie wchłonie oleju.


Ajurwerdyjska pielęgnacja skóry – moje doświadczenia

Ajurwerdyjska pielęgnacja skóry, choć może się wydawać czasochłonna, nie zabiera wcale dużo czasu. Proszek do pielęgnacji twarzy przygotujesz w 5, góra 10 minut wliczając czas mielenia składników. Mieszanie oleju z olejkiem eterycznym zajmie 2 minuty, przygotowanie toniku – nie dłużej niż zrobienie herbaty. A efekty na skórze zaczniesz zauważać już po kilku/kilkunastu użyciach. I masz całkowitą pewność, że użyte składniki są bezpieczne i zdrowe dla skóry oraz nie wywołują skutków ubocznych.

Po użyciu ubtanu moja skóra nigdy nie była ściągnięta czy podrażniona, a dotykając jej czuję gładkość i nawilżenie, a nie szorstkość i swoistą „tępość”. Mam wrażenie, że skóra po prostu ma się dobrze. Odżywcze oleje stosowane po oczyszczaniu pięknie wyrównują koloryt cery, nawilżają i chronią skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatek żelu aloesowego lub hydrolatu powoduje, że oleje nie pozostawiają tłustej warstwy i można bezpośrednio po ich użyciu nałożyć np. podkład.

Mam nadzieję, że przekonałam Was do naturalnej pielęgnacji skóry według ajurwedy. Jeśli nie, to po prostu spróbujcie i przekonajcie się na własnej skórze, że to działa.

W kolejnych postach na pewno pojawią się przepisy na naturalne kosmetyki ajurwedyjskie, zatem zachęcam do odwiedzania bloga.

Dajcie też znać, czy podane przeze mnie receptury sprawdziły się na Waszej skórze.

Udostępnij

2 komentarze

  • Dzień dobry, dziękuję za te wiedzę. Zabieram się za przygotowywanie ubtanu. Bardzo się ciesz ze trafiłam na te stronę. Który olejek do twarzy wybrać jeśli mam widoczne rozszerzone pory na buzi? Pozdrawiam serdecznie

    • Witam! W przypadku rozszerzonych porów dobre będą wszelkie olejki ściągające, cierpkie tj. lawendowy, cytrynowy, miętowy, rozmarynowy, szałwiowy czy z drzewa różanego. Z olejów bazowych sprawdzą sie w zasadzie wszystkie. Najlepiej dobrać je do typu skóry. Podejrzewam, że skoro masz rozszerzone pory to najprawdopodobniej twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania. Dla takiej cery dobry będzie np. olej z pestek winogron albo jojoba lub kukurydziany.

Dodaj komentarz